הוסטל לילדים אוטיסטים

קבוצת רמות בתחום בריאות הנפש מספקת שירותי שיקום – דיור מוגן והוסטלים – איכותיים ומקיפים לאוכלוסיית נפגעי הנפש בקהילה, עפ"י עקרונות השיקום וההחלמה ועפ"י הסטנדרטים של משרד הבריאות.

אנו מאמינים שתקווה היא רכיב חיוני בהחלמה, האדם הוא המומחה. חייבת להתקיים בחירה חופשית של האדם ,על פי גישה זו הינו שותף. אנו פועלים מתוך תפיסה ערכית של שמירה ונוכחות קבועה של כבוד האדם.

תכניות שיקום : אנו מתאימים בשיתוף מלא עם הדייר תכנית שיקומית אישית ייחודית לו, בכדי לאתר עמו את נקודת החוסן. חשוב לנו לתת את התמיכה והסיוע הנכון להתנהגותו המסתגלת של האדם באופן שיוכל לרכוש כלים ומיומנויות חיים, לבטא את צרכיו ורצונותיו. התוכנית השיקומית רבת גישות והיא מקיפה את כל היבטי החיים של האדם.

מעבר לקהילה תומכת: כל תכנית העבודה האישית והמערכתית מובילה בסופו של דבר שהדיירים יהיו מסוגלים ויהיו בעלי מוטיבציה לעשות את המעבר מהוסטל לקהילה תומכת שבה יוכלו לממש ולהביא לידי ביטוי את חוזקם ויכולתם להשתלב באופן המרבי ביותר בקהילה.

אדם עובד, שלמד לנהל את תקציבו, מנהל אורח חיים בריא יותר ומתנדב בקהילה, אדם שעשה את המעבר ממגורים עם 30 אנשים לדירת שותפים בבניין נורמטיבי עם שכנים מסוגים שונים- הוא אדם חופשי.

מסגרות דיור בריאות הנפש

הוסטל לילדים אוטיסטים הינו פתרון אליו מגיעה המשפחה של הילד על הספקטרום לאחר חשיבה והתלבטויות רבות. בשונה מלקויות אחרות האוטיזם מורכבות מאוד. באוטיזם פוגע בכמה מישורים: הקוגניטיבי, התקשורתי, ההתנהגותי והחברתי והדבר יוצר את יכולת ההתמודדות של המשפחה עם גידול הילד לקשה, לעתים מנשוא. הן במישור הפיזי, הן הנפשי ובעיקר בזה הרגשי. ילד הוא ילד והילד על הרצף האוטיסטי יקר להוריו ככל הילדים האחרים. אולם, לא כל המשפחות יכולות להכיל גידול וטיפול שוטפים בילד על הרצף כל שכן על בוגר. על מנת לתת מענה למצב הוקמו ההוסטלים והם מחולקים לשלושה סוגים על פי רמת התפקוד של הילד על הרצף האוטיסטי.

מה זה הוסטל לילדים אוטיסטים

 

אם כן, כפי שכתבנו בתחילה, הוסטל לילדים אוטיסטים הוא בעצם בית הכולל בתוכו את שלל בעלי התפקידים המעניקים את כל הטיפולים אשר להם נזקק הילד תחת מטריה אחת. בין היתר בכל צוות יהיו: מנהל, עו"ס, רופא ואחות פסיכיאטריים, מדריכי שיקום, פסיכולוגית, פיזיותרפיסטית, מרפאה בעיסוק ועוד מגוון בעלי מקצוע לוגיסטיים כמו עובדי אחזקה וניקיון ואף מבשלת. כאשר הורים לילד אוטיסט מקבלים את ההחלטה לדיור חוץ ביתי הם יודעים שיש מי שידאג לכל צורך שלו ויוכל לתת מענה מידי והולם לצרכיו האישיים.

ההוסטלים שלנו הממוקמים בחיפה ובמרחביה, נותנים מענה לקשת הצרכים לאנשים וילדים על הספקטרום, החדרים מרווחים ואסתטיים המאפשרים פרטיות מרבית, ייחודיות המסגרת הינה ביכולתה המקצועית לעבוד עם אנשים ברמות תפקוד גוונות, המלוות בבעיות פיזיות והתנהגותיות ולהביאם למימוש מלוא הפוטנציאל הטמון בהם, לבצע עבודה שיקומית ולסייע להם להתקדם בכל תחומי החיים.

הבית במרחביה הוקם לפני שנתיים ומתמחה בעבודה עם אוטיסטים בתפקוד בינוני. הבית הוקם במטרה לקלוט ולטפל באוכלוסייה בעלת אוטיזם, בצורה הטובה ביותר והמכבדת ביותר תוך כדי שמירה על פרטיותם ושמירה על חייהם ורצונם האישי.

לכל דייר במסגרת קליטתו נבנית תכנית קידום אישית אשר עוסקת במגוון תחומי החיים שלו – לימוד עצמאות בתחומי לבוש והיגיינה, יציאה לקהילה למפגשים חברתיים וכו'.  תכנית זו נבנית בשיתוף מנתח התנהגות המלווה את המסגרת אחת לשבוע. תכנית קידום זו מתעדכנת באופן יזום אחת לשנה ובמהלך השנה באופן רציף.

בית אפיק הוקם באפריל 2017 ומספק שירותי דיור בקהילה לאנשים המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי. למערך הדיור שתי דירות בקהילה ברחוב סנט לוקס המיועדת לתפקוד בינוני נמוך בין הגילאים 10-26, הדירה ברחוב קדרון המיועדת  לתפקוד גבוה בין הגילאים 12-15.

הדייר נמצא, על כל צרכיו, רצונותיו, שאיפותיו ועולמו במרכז העבודה המקצועית המתקיימת במערך דיור "אפיק".

בהתאם לרוח זו, התהליכים המקצועיים המתקיימים במערך, נוגעים בכלל הרבדים השונים בחיי הדייר ומתמקדים ביצירת סביבה המאפשרת לו בחירה בין מגוון אפשרויות ומעודדת אותו להביא עצמו לידי ביטוי ולהתפתח באופן המיטבי בשבילו.

אנו מאמינים בעבודה מערכתית ומקיפה המאפשרת יצירת שיתופי פעולה עם משפחות הדיירים וכל גורמי הטיפול הרלוונטיים בחייו.

המערך מורכב מבתים הממוקמים בקהילה מתוך אמונה כי לכל אדם מגיעה הזכות להשתלב בה ולקחת חלק פעיל בחייה. על כן, אנו פועלים לשילוב הדיירים בקהילה, ומעודדים אותם לפתח עצמאות מרבית, בהתאם ליכולותיהם ורצונותיהם.

 

הוסטל לילדים אוטיסטים – בית חם לילד שלכם

 

קבוצת רמות הינה הקבוצה הוותיקה והמובילה במתן שירותים קהילתיים בכללם הוסטל לילדים על הרצף האוטיסטי. כבר מאז שנת 1979 שאנו מלווים ילדים על הספקטרום ומשפחותיהם ליווי אישי עם יחס חם ומכבד ומתאימים להם תכניות שיקום ייחודיות בקהילה תומכת של ילדים עם מוגבלות דומה. צלצלו אלינו או אפילו טוב יותר, בואו לבקר ולראות את החיוכים של כולם ואת המקצועיות של הצוות המטפל. אנחנו יודעים שההחלטה היא קשה, אך הבחירה היא קלה.

ההפרעות האוטיסטיות הן הפרעות התפתחתיות המופיעות בשלב מוקדם בחיי הילד ומשפיעות על תחומי התפתחות. תסמונות אלה מאופיינות בלקות חברתית ,ומוזרה לקות תקשורתית ובהתנהגות צרה – המאפיינים האוטיסטיים משתנים בתקופת ההתפתחות טיפול אינטנסיבי משפר מאוד את יכולתו של הילד האוטיסט.

 הוסטל לאנשים על הרצף האוטיסטי הינה החלטה שלהורים רבים של ילדים על הספקטרום האוטיסטי לא קל לקבל עם זאת ההבנה כי בן המשפחה זקוק למקום שיקבל אותו כפי שהוא ולהיות נוכח עם קבוצת השווים .

מקובל היום כי הסיבה לאוטיזם היא אורגנית ביולוגית . נראה כי הנזק הביולוגי הראשוני מוביל לנזק התפתחותי משני, שאינו מסוגל לקיים יחסי משוב חברתיים כתוצאה מנזק אורגני תפקודי ראשוני , צפוי להפסיד את כל ההעשרה החברתית. מחקרים מהשנים האחרונות מראים כי התנסות חברתית אינטנסיבית , חושפת את הילד בעל המאפיינים האוטיסטים למשוב חברתי חיובי ועתידה לשפר את יכולתיו.

סוגי הוסטל לאוטיסטים

חשוב לנו לציין כי ההחלטה להתגורר בהוסטל הינה החלטה הדדית מצד אחד הדייר ובני משפחתו ומצד שני צוות ההוסטל, וזאת לאחר השמה של וועדת השמה מחוזית.  מטרת הוסטל לאוטיסטים הינה פיקוח, ליווי וייעוץ אגרסיביים במשך 24 שעות ביממה במשך כל ימות השבוע, דרך לימוד האדם והקניית כלים בסיסיים ומורכבים להשתלבות בחיי הקהילה ולמידת כישורים חברתיים תוך חיזוק הדימוי העצמי והביטחון שלהם וכלה בכאלו שהם על הרצף הנמוך אשר יוצאים לעבודה ומנהלים חיים רגילים לכל דבר אך בקהילה תומכת ועם ליווי של אנשי מקצוע בתחומים שונים.  צוות המומחים בהוסטלים מורכב ממנהל, עו"ס, רופא ואחיות , פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מרפאים בעיסוק ומטפלים וכמו כן מצוות לוגיסטי הנותן שירותי ניקיון, אחזקה והסעדה. ללא כל ספק, במסגרת שיקומית שכזאת הילדים מראים התפתחות עקבית והתוצאות מדהימות.

דואגים ליקר לך מכל

הצוות, הקהילה, הניסיון והחיוך. כל אלו הופכים את קבוצת רמות למובילה בארץ שתחום שירותי הוסטל לאוטיסטים. 40 שנים שאנו מלווים ברגישות את האנשים ובני משפחותיהם ועדים לשינויים העצומים ולהתקדמות התפקודית בכל הרמות. אם אתם מעוניינים שגם הילד שלכם ימצא בית חם ומקום אוהב, זה הזמן לעשות צלצול ולשמוע עוד פרטים מאחד מהמומחים שלנו. כי כל אדם בשבילנו הוא עולם ומלואו.

 

דילוג לתוכן