חלופת המעצר "בית שחר"

על המסגרת

חלופת המעצר "בית שחר" בפיקוח של רשות חסות הנוער, משרד הרווחה והשירותים החברתיים. החלופה מיועדת לקטינים שנמצאים בהליכי מעצר, על פי חוק המעצרים, במסגרת ההליכים נגדם בחוק הנוער שפיטה, ענישה ודרכי טיפול.  המסגרת הינה אבחונית-חינוכית-טיפולית המיועדת לשהייה של נערים לתקופה של עד שלושה חודשים. במהלכם, עוברים הנערים תהליך של התארגנות ואבחון. בסיום התקופה יובאו ההמלצות להמשך דרכי  טיפול שגובשו יחד עם קצין המבחן בפני בית המשפט הדן בעניינו של הנער.

המסגרת מעניקה לנערים את כל צרכיהם בהיבט החינוכי, טיפולי ולימודי.

סדר היום במסגרת כולל בחלק הראשון של היום לימודים במסגרת תכנית היל"ה של משרד החינוך כהכנה לקבלת תעודת 12 שנות לימוד. החלק השני של היום מוקדש לקבוצות טיפוליות וחינוכיות, ביצוע משימות, תורנויות ותפקודים בתוך המסגרת. בנוסף, בחלק זה של היום מתבצעת פעילות הפגתית שמלווה במערך חוגים מגוון. החוגים משולבים בסדר יומם של הנערים, זאת על מנת לאפשר אקלים מיטבי עבור הנערים. 

אוכלוסיית היעד

נערים בגילאי 14-18 שנעצרו בשל ביצוע עבירה פלילית ונמצאים במעצר. חלופת המעצר היא נגזרת של החוק הסובר כי על נער לשהות שהות מינימלית במעצר ויש לעשות הכל על מנת שיגיע למסגרת שהפגיעה בחירותו פחותה, וזאת מתוך הבנה שהשהות בכלא/במעצר או אפילו ההימצאות במעצר בית אינה מיטיבה עם הנער ועלולה לגרום לו התדרדרות. 

חזון ויעדים

מטרתנו העיקרית היא לצלוח את תקופת האבחון בצורה הטובה והמשמעותית ביותר עם הנער, להכירו בצורה הכנה והאמיתית ביותר, לגלות ולשקף לו את חוזקותיו ואת חולשותיו, לגרום לו להאמין בעצמו ובסביבתו ולתת לו כלים להמשך הצלחתו במסגרת ארוכת טווח ובכך למנוע את חזרתו לרחוב ולפשע.  בעזרת קבוצות טיפוליות, דינמיקה קבוצתית, מדריכים צמודים 24/7, כללים וגבולות ברורים הכוללים משמעת, הנחלת סדר יום ברור מלא בתוכן, קבלת סמכות, שיחות אישיות ושיקופים יומיומיים, הצלחה לימודית שבאה כתוצאה מעבודה קשה – כל  אלו ועוד עוזרים לנער לחזק ולשמר את יתרונותיו וחוזקותיו ולהכיר בחולשותיו וע"י כך לגרום לו להאמין בעצמו וביכולתו לעשות שינוי אמיתי בחייו כמו כן אנו פועלים להגברת המוטיבציה של הנער לטיפול ארוך טווח וכפועל יוצא מהיכרות ואבחון מעמיק עם הנער נוכל לגבש המלצה לגבי מסגרת ההמשך המתאימה עבור הנער בהמשך דרכו.

צוות המסגרת

מנהלת

אם בית

מדריכי יום ומדריכי ערב

עובד/ת סוציאלי/ת

פסיכולוג ופסיכיאטר במידת הצורך

מטפלים בעלי התמחות

מענה טיפולי במסגרת

המענה הטיפולי במסגרת כולל ברובד הבסיסי מפגש שבועי עם עו"ס הקבוצה. בנוסף, אחת לשבוע מתקיימת קבוצה טיפולית לכל קבוצת הנערים.

כמו כן, ע"פ צורך ו/או התאמה ניתנים טיפולים ע"י מטפלים בעלי התמחויות שונות

 בעת הצורך בהתאם להחלטת הגורמים הטיפוליים, הפיקוח והגורם המפנה נערכים אבחונים פסיכולוגים, פסיכודידקטיים, פסיכיאטרים.

לסיכום

חלופת מעצר בית שחר מאפשרת התחלה חדשה עבור הנערים, התארגנות, למידה, שינוי ובעקבות האבחון המלצה למסגרות להמשך והעמקת הטיפול.

פרטים ליצירת קשר

אלון הובר – 050-6995255

דקלה קופלוביץ- 054-3224125 מייל: dikla.k@maonrt.net

 

דילוג לתוכן