תעסוקה נתמכת

קבוצת רמות מעניקה רצף פתרונות תעסוקה עבור אוכלוסיות מיוחדות: מוגבלות שכלית התפתחותית, אוכלוסיית השיקום, אוטיזם, בריאות הנפש, דרי רחוב והתמכרויות.

אנו רואים חשיבות רבה בשילוב אנשים עם מוגבלות בשוק העבודה אשר תורמת לאיכות החיים ושילוב בקהילה.
אנו בונים תכנית אישית עבור כל לקוח ומתאימים עוברו את מסגרת התעסוקה המתאימה לו. התאמה על פי רמת תפקוד ודאגה לצרכים הפיזיים, החברתיים והרגשיים באמצעות אנשי צוות מקצועי המלווה את התהליכים.

אנו שואפים למימוש הפוטנציאל הטמון בכל אחד, שיפור מיומנויות תעסוקתיות, בניית תכניות קידום אישיות וחתירה לשילוב בשוק העבודה החופשי.

 

מרכזי תעסוקה

"תלמים תעסוקה" הינה חווה חקלאית שיקומית שהוקמה בקיבוץ מגידו על מנת לתת מענה תעסוקתי לאנשים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית, לאנשים על רצף האוטיזם ושיקום. בחווה ישנם מגוון ענפי חקלאות ובנייה אקולוגית המאפשרים לחברים בחירה בין עיסוקים.

אנו שמים דגש על העשרת הידע המקצועי ושימוש במגוון תמיכות , רגשית, חברתית ותפקודית כאמצעי להעצמה אישית של החברים בחווה. קישור לאתר תלמים – www.tlamim.org

לפרטים נוספים

מרכז יום טיפולי- סיעודי מעלה עירון מופעל ע"י תלמים תעסוקה ונותן מענה לאנשים עם מוגבלות שכלית-התפתחותית ברמה טיפולית וסיעודית, בגילאי 21 ומעלה.

במרכזי היום ניתנים שירותי טיפול אישיים (ארוחות, היגיינה, מתן טיפול תרופתי ועוד); ושירותים מקצועיים פרא-רפואיים וטיפוליים כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, הידרותרפיה, טיפול באומנות, גינון טיפולי ועוד.לכל חבר במרכז נבנית תכנית אישית, המכוונת למתן מענה מותאם לצרכיו האינדיבידואלים.

לפרטים נוספים

מרכז התעסוקה "קשת" ברחוב הרצל ברמת גן נותן מענה תעסוקתי לדיירי השלוחה בקהילה ממעון גוונים ולבוגרים בעלי מוגבלות שכלית התפתחותית ואוטיזם מגיל 18 ומעלה.

המרכז בנוי ומותאם לצרכי אוכלוסייה עם התנהגות מאתגרת, לכל דייר נבנית תכנית עבודה אישית מותאמת יכולות וצרכים אישיים.

המרכז פעיל בין השעות  8:30-14:00 ומתבצעת בו עבודה יצרנית בשילוב עם תעסוקת העשרה בתחומים שונים: אומנות, קונדיטוריה וספורט.

לפרטים נוספים

תעסוקה נתמכת - עבודה בשוק החופשי

תעסוקה בשוק החופשי- שילוב של אנשים עם מוגבלות בעלי יכולות הן מבחינה רגשית והן מבחינה פיזית לתעסוקה. השילוב נעשה בתנאי עובד מעביד ( לאחר כחודש ימי עבודה מתקיים אבחון של משרד התמ"ת לקביעת שכר מינימום מותאם לפי יכולות העובד).

האדם שיוצא לתעסוקה נתמכת מלווה על ידי רכז תעסוקה נתמכת בתדירות לפי הנדרש (מינימום אחת לחודש). התעסוקה מאפשרת התפתחות אישית עבור אותו אדם, עצמאות, חיזוק המסוגלות האישית והשתלבות בחברה.

לפרטים נוספים- rjob@maonrt.net

קבוצת הכשרה - עבודה מוגנת במפעלים

קבוצת ההכשרה מיועדת לאנשים בעלי מוטיבציה ומסוגלות להשתלב בעבודה בשוק החופשי ועדיין זקוקים לתמיכה וליווי של מדריך/ה. 

בקבוצת ההכשרה אנו מכשירים את החברים ומקנים ידע ומיומנויות בתחום התעסוקה חיזוק העצמאות ויכולות תעסוקתיות.

העבודה במסגרת קבוצתית מעצימה ומחזקת את החברים. 

לפרטים נוספים- rjob@maonrt.net

מפעל נרות

פרויקט תעסוקה תעשייתי, חדשני ופורץ דרך בשיתוף חברת נרות "מאור ישראל". מטרת הפרויקט לייסד אפיק תעסוקה מכבד במתכונת מפעלית לדיירי מעון רמת טבריה, בשילוב עם עובדים מקצועיים מהקהילה בלב אזור התעשייה בטבריה. 

דיירי המעון יוצאים בכל בוקר למפעל בו הם מקבלים הכשרה מקצועית בליווי אנשי צוות ואנשי מקצוע תוך התאמת המשימות והמטלות ליכולותיהם ולרצונם.

לפרטים נוספים- kateren@maonrt.net

מרכזי תעסוקה מעוניים

מרכזי תעסוקה בתוך המעונות מאפשרים לדיירים הזקוקים לסביבה מוגנת ומותאמת להשתלב בתעסוקה כמידת יכולתם ולקבל שכר עבור עבודתם, גם אם אינם יכולים לצאת לתעסוקה חיצונית. במרכזים אלה משלבים את שעות העבודה עם שעות פעילות של מטפלים ממקצועות הבריאות כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק ועוד, על מנת להגדיל טווחי פעילות ולהתאים את סביבת העבודה לצרכי הדיירים . במרכזים אלה מושם דגש על תעסוקה פשוטה יחסית המאפשרת חוויית הצלחה גם לדיירים בעלי יכולות פיזיות מועטות וכן משולבות בסדר היום פעילויות העשרה וחינוך באמצעותן מופעלים הדיירים בצורה אקטיבית ומהנה.

 

 

תעסוקה נתמכת לאנשים עם צרכים מיוחדים

 

תעסוקה נתמכת הינה הזדמנות אמיתית לתעסוקה הולמת עבור אנשים בעלי צרכים מיוחדים, תעסוקה זו מסייע במימוש הפוטנציאל הטמון בכל אדם והיא מסייעת להם להשתלב בשוק העבודה בהדרגה תחילה ועם ליווי ותמיכה צמודים ולאחר מכן בליווי חלקי. בכל אוכלוסייה ישנם אנשים מיוחדים, כל אחד בדרכו שלו, אשר קצת יותר קשה לו לעבוד או ללמוד כמו כולם, אך עם הכוונה נכונה ניתן לקדם כל אדם ולהעניק או לעתים רק להחזיר את הביטחון העצמי עד לשיפור מעמדו החברתי, שיקום הדימוי העצמי והגעה לעצמאות מלאה. ישנה אפשרות לקבל את הסיוע מהביטוח הלאומי, אולם רבים בוחרים בארגונים וחברות אשר עושים עבודת קודש ומתמחים בסיוע שכזה.

תעסוקה נתמכת היא בעצם שילוב של אנשים עם מוגבלות שכלית, אוטיזם ושיקום שאינם יודעים כיצד לעשות את הצעד הראשון בעולם התעסוקה והם צריכים יד מכוונת. בעזרת גורם מקצועי -שיקומי המתווך בין המעסיק למועסק ומלווה אותו תוך כדיי קבלת משוב מהמעסיק, ניתוח המצב וייעוץ על המשך הדרך. הפגישות תלויות ברמת המוגבלות ישנן פגישות שיערכו אחת לשבוע ויהיו שיתקיימו אחת לחודש , מידת התמיכה במועסק יכולה להיות החל מבקרה וייעוץ וכלה בהדרכה מלאה על הדרך להשתלב בשוק העבודה.

מחקרים רבים מצביעים על כך שאצל בעלי מוגבלויות המשתלבים אט אט בשוק העבודה חל שיפור ניכר במעמדם החברתי ובתסמינים הקליניים של מצבם. יחד עם זאת הם זוכים להוכיח לכל הסובבים שבהרבה מקרים מדובר בדעות קדומות ושהם יכולים לחיות, ללמוד ולעבוד בחברה בדיוק כמו כולם. במקרים רבים הליווי של המדריך השיקומי אינה מסתיימת בכך שהאדם המשתקם התחיל בעבודתו, השתלב והטביע חותם, אלא גם בתקופה שלאחר מכן.

כבר למעלה מ – 40 שנים חלפו מאז שקבוצת רמות הקימה את מעון רמת בטבריה. הקבוצה פועלת רבות לשילוב אנשים בעלי מוגבלויות להשתלב בקהילה ובעזרת מתנדבים רבים מהארץ ומחו"ל דואגת לפעילויות שנות, אירועים חברתיים, טיולים ועוד… מעבר לזה כמובן, החברה מספקת אנשי מקצוע בעלי יידע וניסיון רבים ומספקת שירותי דיור, קהילה וכמובן, תעסוקה נתמכת. צרו עמנו קשר ונדאג שגם אתם או הקרובים לכם ישתלבו בתעסוקה המתאימה ליכולותיכם.

תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים היא הרבה מעבר לתעסוקה, היא עבודת קודש. אומרים "לכל איש יש שם", הדבר נכון גם לגבי יכולותיהם של אנשים. ישנם אנשים מיוחדים שיכולים לתרום רבות אך אינם יודעים היכן להניח את הרגל ולעשות את הצעד הראשון. לשם כך ישנה תכניות שיקום של קבוצת רמות לשיקומם ושילובם בחברה על מנת שיוכלו לעבוד בארגונים וחברות שונות.

התהליך של תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים 

 

תעסוקה לאנשים עם צרכים מיוחדים תינתן לכל אדם שוועדת אבחון קבעה כי הינו בעל מוגבלות שכלית, אוטיזם או הנמכה קוגניטיבית. האדם או משפחתו צריכים להגיע ולראות את מרכזי התעסוקה השונים הקיימים באזור מגוריהם ולאחר שהחליטו על מקום העבודה עליהם לפנות לעו"ס במחלקה לשירותים חברתיים באזור מגוריהם  בכדי לבקש הפנייה למרכז היום. ישנם אנשים בעלי מוגבלות קלה אשר יכולים להשתלב בשוק החופשי ולקבל מעמד של עובד- מעביד ושכר עפ"י בחון התעסוקה שיעברו ישנם מרכזי תעסוקה הפועלים כמרכזים חברתיים לרמות הנמוכות.  מחקרים רבים מצביעים על כך שבעזרת תהליך מקצועי וליווי נכון אותם אנשים משיבים לעצמם את הביטחון והדימוי העצמי, מחזקים את מעמדם החברתי ומוכיחים לא פעם שהם אינם נופלים מהעובדים אחרים ובמקרים רבים אף עושים עבודה טובה יותר.

שירותי תעסוקה של השירות לטיפול בקהילה הם מגוון של תכניות תעסוקה הנבדלות זו מזו ,מצד אחד ,בהיקף התמיכה ובמידת הליווי הניתן בהן, ומצד שני  ,במידת העצמאות , רמת השילוב בקהילה והדרישות מאנשים עם פיגור שכלי. המטרה ביצירת מגוון תכניות כאלה היא לעודד ולאפשר לאנשים בעלי פיגור שכלי מעבר בין תכניות התעסוקה, באופן שכל אחד  יוכל למצוא תכנית המותאמת ליכולותיו ותפקודו. ככל שיפתח מיומנויות וכישורים נוספים הוא  יוכל להתקדם על פני הרצף לתכניות המאפשרות תפקוד עצמאי יותר (פחות מתווכות). התכניות מהוות מענה תעסוקתי-טיפולי שנועד לסייע לאדם בעל פיגור שכלי, לממש את הפוטנציאל התעסוקתי שלו, ובמקביל ,לאפשר לו להמשיך את חייו כחלק מהקהילה,  בביתו או במסגרות דיור בקהילה. ישנם רמות שונות של העזרה אשר מוצעת לאדם בהתאם למצבו. כפי שציינו ישנם אנשים אשר צריכים הדרכה מלאה, ייעוץ וליווי עוד בשלב הטרום תעסוקתי על מנת להכינו לטבילת האש הראשונה, דרך תעסוקה מעברית שהיא בעצם הצעדים הראשונים בעולם התעסוקה וכלה בתעסוקה נתמכת שזאת כבר באמת קפיצה למים העמוקים, עד למצב שבו האדם צובר מספיק ביטחון על מנת לתפקד באופן עצמאי. ישנם מקרים בהם האדם מקבל גם עזרה גם לאחר שהצליח להשתלב בחברה. אך כאמור, כל מקרה לגופו.

תעסוקה נתמכת – יש לאן לפנות

 

אנו רואים במרכז יום תעסוקתי מסגרת בסיסית המספקת טיפול ותעסוקה לאנשים עם מוגבלויות בתפקוד גבוה ונמוך. התמיכה ניתנת ברמות שונות ובשלבים שונים בתהליך השיקום התעסוקתי. מרכז היום אחראי על הכנה וליווי של המקומות הקולטים אנשים לתעסוקה נתמכת, דבר המבטיח את הצלחת השיקום ומקנה למועסק ביטחון וכתובת בעת הצורך. תכניות העשרה ודיור בקהילה מכילה הם רק חלק קטן מהשירותים שמציעה קבוצת רמות. עם מעל 40 שנות ניסיון אנו מלווים אנשים עם צרכים מיוחדים ובעזרת כוח האדם הרגיש והמנוסה שלנו מלמדים אותם את כל מה שהם צריכים על מנת להחזיר להם את החיוך לפנים. צרו עמנו קשר ונדאג לתת לכם עצות מועילות כיצד ניתן לשפר את איכות חייכם או חיי הקרובים והאהובים שלכם.

שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה הינו דבר חשוב מאין כמותו לעצמם, למשק הישראלי ולחברה כולה. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלהמ"ס) לשנת 2012 (הסקר האחרון הנעשה עד כה) יותר ממיליון וחצי בני אדם המהווים 18% מכלל אוכלוסיית ישראל הם בעלי מוגבלות כזאת או אחרת. המוגבלויות מתחלקות לכמה וכמה סוגים וכמובן רמות התפקוד של הנכה בכל מגבלות ספציפית. המוגבלות יכולה להיות מוגבלות פיזית, מוגבלות ראייה, מוגבלות שמיעה, מוגבלות נפשית או מוגבלות שכלית-התפתחותית. רבים מהם מועסקים ללא תלוש משכורת על מנת שקצבתם לא תיפגע. אולם, ההשערה סוברת כי ישנם לפחות 300 – 400 אלף אנשים אינם עובדים כלל.

למדינה חשוב שילוב של בעלי מוגבלויות בשוק העבודה

 

אם כן, כאמור יש פערים גדולים וחוסר אחידות בין האנשים אותם מגדיר כמשרד הכלכלה כבעלי מוגבלויות לבין אלו אותם מגדיר המוסד לביטוח לאומי. הפערים מגיעים למאות אלפי אנשים ומוערכים בכחמישה מיליארדי שקלים אותם מפסידה המדינה בשל כך. כך או כך, על כולם מוסכמת העובדה שללא כל קשר לפערים ההשתתפות של בעלי המוגבלויות בשוק העבודה היא בעלת אחוז נמוך ביותר ביחס למדינות המערב.

בעל עסק אשר החליט להעסיק בעל מוגבלות כזאת או אחרת לא יפעל דרך הצינורות הרגילים ויצטרך להיעזר בחברות השמה ייעודיות, ארגוני נכים, בתי חולים וכדומה. כמו כן, עוד שוני המובא בהעסקת העובד הוא בשלב ריאיון העבודה בו על המעסיק יהיה לגלות רגישות כלפי המועמד ונכותו, בין אם זה עיוורון, חירשות או מוגבלות שכלית, כל אחד לגופו ולרמת תפקודו. ריאיון העבודה יהיה הזדמנות טובה לייצר פתיחות עם העובד בעל המוגבלות, לברר את צרכיו ושאיפותיו ובכל להכין את השטח בהתאם. גם פיזית וגם נפשית.

להתחיל נכון, להתחיל עם קבוצת רמות

 

במסגרת כלל השירותים שקבוצת רמות נותנת תוכלו למצוא גם קהילה נתמכת אשר מלווה על ידי אנשי המקצוע הוותיקים והמנוסים בתחומי השיקום וכמו כן שילוב בעלי מוגבלויות בשוק העבודה והתעסוקה. עם יחס אישי וחיוך רחב אנו צועדים צעד בצעד לבניית הביטחון והדימוי העצמי של החברים בקהילה ואט אט מחזירים אותם למסלול האור שבקצה המנהרה. צרו עמנו קשר על מנת שנוכל ללוות גם אתכם או את אהוביכם.

 

 

דילוג לתוכן